De dolmen van Alava bestaat uit een groep van 85 stuks in de provincie Alava in Baskenland, ten zuiden van Bilbao. Ze liggen tussen het Kantabrische gebergte en de Ebro. Een aantal hiervan liggen langs de ‘Ruta de los dolmenes’, die aan aantal goed bewaarde dolmen met elkaar verbindt.

Chabola de la Hechicera (huis van de heksen omdat het vrehaal gaat dat hier vroeger een heks woonde)

De dolmenroute begint in de gemeente Laguardia (rode stip) en eindigt bij Kripan (blauwe stip).

Nummer 1 Dolmen de La Cascaja
Deze dolmen ligt 500 meter van het dorp Peciña. Het is onderdeel van een groep dolmen die daar bij elkaar ligt. Er zijn onder andere overblijfselen van 31 personen gevonden, verder ook aardewerk en pijlpunten.

2. Hunebedden van El Montecillo
De hoogte van deze dolmen moet ongeveer 3 meter zijn geweest. Het werd pas ontdekt in 2009. Er zijn fragmenten van menselijke botten en keramiek gevonden.

3. Layaza Dolmen

4. Dolmen uit El Sotillo
Deze dolmen heeft nog steeds een grafheuve. Er zijn restanten gevonden van tien individuen.

5. Dolmen de San Martín
Deze dolmen ligt heel dicht bij Laguardia en de toegang is aangegeven met borden.

6. Alto de La Huesera
Onlangs is deze dolmen gerestaureerd. Het wordt door sommigen de beste dolmen van het Alava gebied (Rioja Alavesa) beschouwd.

7. Hut van de heks
Deze dolmen staat in Elvillar en is de bekendste van Rioja Alavesa.
De naam, herinnert aan een legende die het relateert aan het huis van een heks.
Oorspronkelijk had het een diameter van ongeveer 32 meter en een hoogte van 4 meter.

Chabola de la Hechicera (hut van de heks)
8. Dolmen van El Encinal

Dolmen van El Encinal
9. Dolmen uit Los Llanos
Toen de intacte heuvel gevonden werd was het dak al weg. De kamer bestaat uit meerdere grote platte stenen. De dolmen is opgegraven.
